11.7K
Downloads
107
Episodes
NNO to miejsce rozmów, społeczność i ośrodek niezależnych treści. Do rozmów, dyskusji i debat prowadzonych w NNO zapraszamy przedstawicielki i przedstawicieli szeroko rozumianej nauki – filozofów, etyków, psychologów, socjologów, działaczki i działaczy praw człowieka, ekologów oraz liderki i liderów biznesu. Mamy też u nas miejsce dla artystów, sportowców. Wszystkich ludzi, którzy wywierają wpływ na jakim nam zależy. Tworząc treści stawiamy ważne dla jednostek i społeczeństwa pytania i wspólnie szukamy na nie odpowiedzi: → Co wnosimy i czego oczekujemy od społeczeństwa? → Co może nam pomóc budować dobre życie zawodowe, obywatelskie i prywatne? → Jak działa biznes? Czy jest partnerem dla społeczeństwa, pracowników? Czy szanuje środowisko naturalne? → Co wspólnie możemy zrobić dla świata? Czy jesteśmy za niego odpowiedzialni/odpowiedzialne? Szukając odpowiedzi na te i podobne pytania chcemy Was inspirować do myślenia i działania, zgodnie z hasłem – ZOBACZ, ZROZUM, ZMIENIAJ. Chcemy razem z Wami poszukiwać i odkrywać lepszy wymiar życia społecznego i biznesu, niż te, które znamy. Chcemy stawać się lepszymi ludźmi. Zbierać doświadczenia wynikające z działania na rzecz dobra wspólnego.
Episodes
Friday Apr 12, 2024
Friday Apr 12, 2024
Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji przewiduje, że do 2050 roku liczba migrantów klimatycznych może wynieść od 44 do 216 milionów ludzi na świecie. Mając na uwadze, że 2 miliardy ludzi na świecie mieszka na wybrzeżach, które w ciągu kilku dekad zostaną zalane obrazuje jeszcze dobitniej, że masowe przemieszczanie się ludzi na świecie będzie się nasilać.
Paulina Górska zadaje naszym ekspertkom pytania:
- Czym różnią się migracje środowiskowe od migracji klimatycznych?
- Jak wygląda przemieszczanie się ludzi z względu na środowisko i zmieniający się klimat?
- Na czym polegają migracje i zewnętrzne? Jak ludzie na świecie adaptują się do zmian klimatu?
- Co mówi i które państwa podpisały dokument Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration (GCM)
- Poznamy też szczegóły badań naszych ekspertek w Tunezji i na Malediwach. Pojawi się także wątek Polski i naszych krajowych wyzwań w kontekście migracji.
dr Justyna Orłowska - Socjolożka ze specjalizacją z antropologii zmian klimatu. Uczestniczka Zespołu Doradczego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezesie PAN. W latach 2018–2020 pracowała w Biurze Prezydencji COP24 jako ekspert ds. solidarnej transformacji i adaptacji w ramach procesu negocjacji klimatycznych Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. W tym samym czasie konsultantka ds. migracji klimatycznych dla UN Norwegian Refugee Center. Wieloletnia badaczka zmian klimatu na Malediwach, w tym koordynatorka projektów, m.in. na zlecenie UNICEF czy we współpracy z UNEP GRID-Arendal. Obecnie p.o. kierownik Zakładu Społeczno-Ekonomicznych Skutków Zmian Klimatu w Krajowym Ośrodku Zmian Klimatu (IOŚ-PIB).
dr Karolina Sobczak-Szulc - badaczka w Ośrodku Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, członkini IMISCOE (International Migration, Integration and Social Cohesion in Europe), IASFM (International Association for the Study of Forced Migration), PERN (Population-Environment Research Network) i EuroMedMig (EuroMediterranean Research Network on Migration). Łączy geografię fizyczną, społeczną, rozwój przestrzenny i socjologię, by badać wpływ środowiska przyrodniczego na migracje, w szczególności uwarunkowane zmianami środowiska przyrodniczego. Jej wiedzę na ten temat wspierają badania realizowane głównie w regionie Afryki Północnej. Obecnie w OBM UW koordynuje prace zespołuw ramach projektu „A multi-directional analysis of refugee/IDP camp areas based on HR/VHR satellite data”, finansowanego w ramach konkursu POLNOR, oraz jest badaczką w projekcie FUME (Future Migration Scenarios for Europe), realizowanego przez Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (CASPAR) w ramach programu UE Horyzont 2020. Zapraszamy!
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.